Savjetovanje adolescenata

Individualno savjetovanje za adolescente od 12 do 18 godina pruža siguran prostor u kojem mogu otvoreno izraziti svoje misli, osjećaje i izazove s kojima se suočavaju. Kroz prilagođene terapijske tehnike, razgovor i kreativne metode rada, adolescentima pomažemo u boljem razumijevanju sebe, izgradnji samopouzdanja i razvoju emocionalnih i socijalnih vještina.
Savjetovanje je usmjereno na podršku pri suočavanju s anksioznošću, stresom, pritiskom škole i vršnjaka, problemima u obiteljskim odnosima, donošenju važnih odluka te razvoju osobnog identiteta. Cilj je osnažiti adolescente kako bi lakše upravljali svojim emocijama, izgradili zdrave odnose i razvili otpornost na životne izazove. Roditeljima pružamo smjernice i podršku u razumijevanju adolescentskog razvoja te u poboljšanju komunikacije i odnosa s djetetom.
Kako izgleda prvi susret i proces savjetovanja?
Kada me kontaktirate putem maila ili telefona, dogovorit ćemo termin za inicijalni razgovor na koji pozivam samo roditelje (90 min). Ovaj prvi susret nam je važan kako bih mogla bolje razumjeti obiteljsku dinamiku, specifične potrebe djeteta te izazove s kojima se suočavate. Cilj inicijalnog sastanka jest jasno definirati smjer i ciljeve našeg zajedničkog rada.
Nakon početnog razgovora, savjetovanje nastavljam individualno s djetetom (60 min), koristeći raznovrsne terapijske tehnike i aktivnosti prilagođene njegovim specifičnim potrebama i interesima. U fokusu je uvijek napredak i emocionalni razvoj djeteta, a sam rad odvija se u sigurnom, kreativnom i podržavajućem okruženju.
Nakon približno 5 do 10 individualnih susreta, ovisno o specifičnostima i potrebama djeteta, organiziramo novi sastanak s roditeljima. Na tom susretu zajednički procjenjujemo postignuti napredak, dijelimo zapažanja te po potrebi planiramo daljnje korake u procesu savjetovanja. Ako postoji potreba za ranijim susretom zbog situacije ili želje roditelja, uvijek smo otvoreni za dogovor i fleksibilnost.
Koji su najčešći razlozi dolaska adolescenata na savjetovanje?
-
samoozljeđivanje i suicidalne misli
-
intenzivna zabrinutost, strahovi i anksioznost
-
izazovi s učenjem, pamćenjem, koncentracijom i organizacijom vremena
-
poteškoće s opuštanjem i problemi sa snom
-
teškoće u stvaranju i održavanju bliskih odnosa
-
suočavanje s traumatskim iskustvima
-
obiteljski problemi i nesuglasice
-
sklonost perfekcionizmu, pretjerana samokritičnost i isključivo crno-bijelo razmišljanje
-
izazovi u odnosima s vršnjacima
-
potraga za vlastitim identitetom i samoprihvaćanjem
-
potreba za boljim razumijevanjem vlastitih emocija, misli i ponašanja
-
izloženost vršnjačkom nasilju
-
eksperimentiranje s alkoholom i drogama
-
teškoće u donošenju odluka i nesigurnost u budućnost
-
gubitak motivacije i interesa za aktivnosti
-
značajno pogoršanje školskog uspjeha
-
osjećaj nesigurnosti, srama i niske vrijednosti