Savjetovanje djece

Individualno savjetovanje djeci od 4 do 12 godina pruža prilagođenu podršku i alate kako bi lakše izrazila svoje osjećaje, riješila teškoće te sigurno zakoračila prema emocionalnom razvoju i rastu. Terapijski pristup uvijek se prilagođava dobi, potrebama i interesima svakog djeteta kroz igru, kreativnost i različite aktivnosti koje im omogućuju da se osjećaju sigurno i prihvaćeno. Cilj savjetovanja je potaknuti razvoj emocionalne inteligencije, samopouzdanja i socijalnih vještina te osnažiti dijete za suočavanje sa svakodnevnim izazovima. Roditeljima pritom pružamo smjernice kako bi bolje razumjeli djetetov svijet i aktivno sudjelovali u njegovom razvoju.
Kako izgleda prvi susret i proces savjetovanja?
Kada me kontaktirate putem maila ili telefona, dogovorit ćemo termin za inicijalni razgovor na koji pozivam samo roditelje (90 min). Ovaj prvi susret nam je važan kako bih mogla bolje razumjeti obiteljsku dinamiku, specifične potrebe djeteta te izazove s kojima se suočavate. Cilj inicijalnog sastanka jest jasno definirati smjer i ciljeve našeg zajedničkog rada.
Nakon početnog razgovora, savjetovanje nastavljam individualno s djetetom (60 min), koristeći raznovrsne terapijske tehnike i aktivnosti prilagođene njegovim specifičnim potrebama i interesima. U fokusu je uvijek napredak i emocionalni razvoj djeteta, a sam rad odvija se u sigurnom, kreativnom i podržavajućem okruženju.
Nakon približno 5 do 10 individualnih susreta, ovisno o specifičnostima i potrebama djeteta, organiziramo novi sastanak s roditeljima. Na tom susretu zajednički procjenjujemo postignuti napredak, dijelimo zapažanja te po potrebi planiramo daljnje korake u procesu savjetovanja. Ako postoji potreba za ranijim susretom zbog situacije ili želje roditelja, uvijek smo otvoreni za dogovor i fleksibilnost.
Koji su najčešći razlozi dolaska djece na savjetovanje?
-
izražena zabrinutost, tjeskoba i anksioznost
-
razni strahovi i nesigurnosti
-
negativna slika o sebi, pretjerana samokritičnost ili perfekcionizam
-
nisko samopouzdanje i samopoštovanje
-
suočavanje s gubitkom, tugom ili žalovanjem
-
teškoće prilagodbe na velike promjene (razvod roditelja, preseljenje i sl.)
-
česti konflikti ili rivalstvo među braćom i sestrama
-
poteškoće u reguliranju emocija (izljevi ljutnje, frustracija ili tuge)
-
nedovoljno razvijene socijalne vještine
-
izazovi u stvaranju i održavanju prijateljstava
-
problemi s pažnjom, koncentracijom ili fokusom
-
nedostatak motivacije i organizacijskih vještina